Werk aan de Groeneweg

Nederland

Tijdens de mobilisatie 1914-1918 werd ongeveer twee kilometer ten oosten van Fort Honswijk een infanteriestelling aangelegd. Deze stond loodrecht op de Noorder Lekdijk en strekte zich uit tot voorbij de Achterdijk en de Lekdijk. Ook aan de overkant van de Lek werd ter hoogte van Fort Everdingen een vergelijkbare stelling aangelegd. De stelling bestond uit loopgraven, prikkeldraadversperringen, grachten en, alleen al aan de Schalkwijkse kant, 34 grondgedekte gewapend betonnen groepsschuilplaatsen (type 1918 I). Na de mobilisatie zijn de aarden werken opgeruimd, terwijl de betonnen schuilplaatsen zijn blijven liggen.Tijdens de mobilisatie van 1939-1940 is het Werk aan de Groeneweg opnieuw in staat van verdediging gebracht. Er werden loopgraven, tankgrachten en veldstellingen aangelegd en barakken gebouwd als verblijf voor de manschappen.

Ook werden gewapend betonnen groepsschuilplaatsen (type P) en gietstalen koepelkazematten gebouwd. Deze laatste als antwoord op mogelijk zware mitrailleuraanvallen. De werkzaamheden gingen door tot en met de dag van de evacuatie en was bij het uitbreken van de oorlog nog niet gereed. In 1936-1938 waren al enkele van deze schuilplaatsen omgebouwd tot mitrailleurkazemat. Verder plaatste men op de Lekdijk en in de Achterdijk tankversperringen.Alle versperringen met uitzondering van die in Achterdijk zijn opgeruimd, de verblijfsbarakken ontmanteld en de aarden werken geëgaliseerd.

Alleen de talrijke betonnen groepsschuilplaatsen uit beide mobilisaties en de betonnen onderstukken van de koepelkazematten vormen herinneringen aan die tijd. Veel van de schuilplaatsen zijn direct na het uitbreken van de Tweede wereldoorlog door de Duitsers volgestort en dichtgemetseld om ze onbruikbaar te maken voor het verzet. Erfgoed in relatie tot het Vrijheidsjaar Vanaf Fort Honswijk kunt u zich met een oud legervoertuig laten vervoeren naar de parkeerplaats van het Werk a/d Groeneweg en later weer terug naar het fort. Dit kan natuurlijk ook wandelend worden gedaan via een deel van het klompenpad door de uiterwaarde tot aan de Groene weg of fietsend via de Lekdijk. Bij het Werk a/d Groeneweg wordt aandacht besteed aan de verschillende typen verdedigingswerken die u in het landschap kunt zien liggen. Activiteiten: Een PowerPointpresentatie over de verschillende typen groepsschuilplaatsen, waarvan een groot deel aan het begin van de oorlog is dichtgegooid door de Duitsers, en andere verdedigingswerken zoals die werden opgericht vlak vóór de inundaties; Een speciaal voor deze dagen aangepaste wandelroute door de historische loopgraven van dit verdedigingswerk. Het Werk bestaat uit een dubbele loopgraaf met een aardenwal en 55 groepsschuilplaatsen; Een bezichtiging van enkele schuilplaatsen die speciaal voor deze dagen toegankelijk zijn gemaakt, waaronder de omgebouwde schuilplaats voor mitrailleuropstelling; Op deze wandeltocht wijst soldaat Vendrik je graag de weg! Locatie: Groeneweg 0Schalkwijk

Adres

Waterlinie

Nederland

Vergelijkbare uitjes

Reviews van Werk aan de Groeneweg

Schrijf een review!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.